Jdi na obsah Jdi na menu
 


Univerzální omáčku vzal čas, ve školách vaří lépe

22. 5. 2008

Univerzální omáčku vzal čas, ve školách vaří lépe

Školní jídelny vaří dětem chutně, pestře a zdravě. Ukázal to velký test MF DNES. Podle odborníků je oběd ve školní jídelně to nejlepší, nejvyváženější a nejzdravější, co dítě školou povinné během dne spořádá.

Ani atmosféra ve školních jídelnách už nepřipomíná totalitní temno. Žádní "bachaři" z řad učitelů či dozor konajících žáků nevracejí děti se slzami na krajíčku, aby dojedly nenáviděný špenát.

Světlou a čistou jídelnou pražské Základní školy Františky Plamínkové prochází mezi hlučícími jedlíky z druhého stupně jediná učitelka. Jen občas přiloží prst k ústům, aby je ztišila.

A znojemská pečeně i guláš dětem zjevně chutnají. Tak jako ve většině škol si v současné době mohou děti vybírat ze dvou alternativ.

"Na obědy chodíme skoro celá třída a nikdo si nestěžuje," říká školák Tomáš Lebeda. "Ale taky umí někdy uvařit pěknej blivajz," dodává. To sedmileté Aničce v jídelně chutná všechno.

Odborníci chtějí zeleninu, děti hranolky Test MF DNES přináší dobrou zprávu. Z jídel ve školních jídelnách děti neztloustnou ani neonemocní. Podle odborníků je školní strava poměrně vyvážená a žádné z jídel nepřekročilo kalorický limit. Za chuť degustovaných obědů neudělila sedmičlenná porota horší známku než trojku.

Pokud měli porotci výhrady, pak jedině k nedostatku mléčných výrobků, ovoce a zeleniny. Jenže teoretici i lidé z praxe se shodují: děti zeleninu vracejí a pranic je nelákají ani luštěniny či neslazené mléko.

Naopak. Chtěly by více hranolků a hamburgerů. S tím odborníci na výživu nic nezmůžou - děti jsou prostě mlsné.

Samé jedničky a dvojky Redaktoři MF DNES nabrali vzorky jídel z vybraných škol ve třinácti českých regionech. V tréninkové místnosti Vysoké školy hotelové v Praze 8 je degustace v plném proudu. Jídla hodnotí zástupci ministerstva školství, zdravotnictví, Společnosti pro výživu, manažer hotelovky i třináctiletá školačka Eliška. Chcete vědět více ?

Podrobné výsledky testu v jednotlivých krajích najdete zítra v příloze Test MF DNES.

Velkoryse rozdávají jedničky, nějaké ty dvojky. Trojka padne za celou dobu jen čtyřikrát.

"Je to vynikající, jako od maminky, důmyslně kořeněné," pochvaluje si za chvíli chuť rafinovaně kořeněného kuřete na paprice člen poroty, pediatr a šéf Společnosti pro výživu Petr Tláskal.

"Zatím je to fakt docela dobrý," říká Eliška v druhé půlce ochutnávky. "Tohle kuře s broskví a s rýží mi zatím chutná nejvíc," pomlaskává si nad zásilkou oběda z brněnské školy Novolíšeňská. Tato jídelna nakonec patří se známkou 1,2 k vítězům testu.

Vysoké hodnocení totiž nedostala jen za chuť, ale i v dalším hodnocení skladby týdenního jídelníčku.

"Je pestrý, zajímavý a nápaditý," komentovala jej metodička školního stravování Alena Strosserová. "Obsahuje ryby, luštěniny, čerstvé ovoce a zeleninu. Jen mi zde chybí mléko," dodala.

Během několikahodinové ochutnávky porotci ohrnou nos jen několikrát.

"Ta polévka je nevýrazná, vodová, vůbec nechutná po uzeném," odkládá lžíci Jaromír Hrubý z ministerstva zdravotnictví. Ani hlavní jídlo reputaci vývařovny z pražské základní školy Františky Plamínkové nezachrání.

"Kuřecí maso je tvrdé a suché, zeleninová příloha je nevýrazná," komentují další porotci druhý chod. Pražskou školu hodnotí co se týče chuti vůbec nejhůře. Celkové skóre si jídelna přece jen vylepší týdenním jídelníčkem, takže na vysvědčení má průměr 1,5.

Vždycky je co zlepšovat Asi hodinu před půlnocí, když dojedí poslední, třináctou porci, jsou porotci přejedení, ale spokojení.

Po štamprli becherovky (nejmladší členka se bez ní musela obejít) pak plejádu školních jídel hodnotí jako celek. Pokud padnou nějaké výtky, pak především k nedostatku mléčných výrobků, zeleniny a čerstvého ovoce.

"Potvrdilo se mi, že školní stravování si vede dobře, třebaže je vždycky co zlepšovat," míní Lydie Ryšavá z ostravského Zdravotního ústavu. "Určitě bych nedávala sterilované kompoty, nahradila bych je čerstvým ovocem. V některých pokrmech bych zařadila mléčnou porci - jogurtový nápoj nebo mléčný koktejl jako dezert. Ale jsem ráda, že to byla jídla, která skladbou v principu odpovídají představám o školním stravování," dodala Ryšavá.

Školačce Elišce nechutnaly polévky. "Chtělo by to víc pestrosti, ale celkově byla jídla nadprůměrná," dodává.

Test školních jídelen přináší dobrou zprávu. Na rozdíl od posledního velkého testu MF DNES, kdy se pod drobnohled odborníků dostaly nemocniční vývařovny. Většina nemocničních jídel byla "nejedlá" a absolutně nevyhovovala předpokladům "léčebné" stravy. Ministr zdravotnictví tehdy sliboval, že s poplatky za pobyt v nemocnici se úroveň zvedne. Žáčci (prostřednictvím rodičů) platícími klienty jsou. A na kvalitě nakoupeného "zboží" je to znát. - více zde

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

jája

(jája , 26. 4. 2009 16:58)

Jsem ze školy františky plamínkové a jestli si myslíte že je tam čisto tak jste na omylu...Denně jsou tam neuklizené zbytky jídel na ubrusech které se perou 1 za 14 dní, je to opravdu nechutné když je na stole zbytek včerejšího jídla.A jídlo je tam dobré jen občas.Občas se v jídle oběví vlasy.Maso je tvrdé a kuřata jsou nedopečená.Občas se nějaké to jídlo povede ale jinak se nic než příloha a omáčka jísti nedají.